Çölyak Nedir

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR ?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu devam eden ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf benzer biçimde tahıllar GLUTEN içerir.
Alınan gıda, ince bağlarırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağlarırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafınca sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji sebebiyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağlarırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Neticeta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık emareleri ortaya çıkar.

Önemli Bilgiler
Gluten içermesi ihtimali olan yiyeceklerin Glutensiz gıda maddeleri ile aynı yerde bulunmaması önemlidir. Glutenli gıdaların glutensiz gıdalara temas etmemesi için bu maddeleri hemen ayırın.
Yiyecek hazırlığı esnasında glutenli gıdalara değmiş, bulaşmış çatal kaşık süzgeç tabak v.S gereçler mutlaka Çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalıdır.
İnce bağırsakta tahribata yol açarak hastalıklara neden olabilmesi için bir çay kaşığı un, buğday veya bulgurun sekizde biri kafi olmaktadır. Kısaca bu miktar bile zararı olandır.

B E L İ R T İ L E R
Çölyak hastalığının emareleri geniş bir yelpazeye yayılır.

-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik
-Yaşa nazaran kilo azlığı
-Kas zayıflığı
-Kansızlık
-Dışkıda anormallik, büyük hela ihtiyacı artması
-Kusma
-Bezginlik
-İştahsızlık
-gelişme geriliği
-Ağız içinde oluşan aftlar
-İştahsızlık, gaz şikayetleri
-Eklem ve kemik ağrıları
-Sinirlilik
-Ciltte kaşıntılı döküntüler

T A N I Y Ö N T E M İ
Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir. Çoğunlukla emareler ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. Erken osteoproz, kansızlık, teşhis edilmemiş Laktoz alerjisi şeklinde.
Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere niçin olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır.
Çölyak Hastalığı Alerji Testleri, Rezonans ve Homeopati v.B yöntemlerle teşhis edilemez.

T E D A V İ Ş E K L İ
Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ sıkı bir rejimdir. Diyetin sıkı bir halde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi düzgüsel şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok azca oranda alınan gluten bağlarısaklardaki tahribatın tekrarlamasına neden olur.

Glutensiz sıkı bir diyetin uygulanması süesince Çölyak hastasının çoğu zaman bir şikayeti olmaz. Beslenme tarzının değiştirilmesinin ardından genel anlamda kısa b ir süre içinde şikayetler belirgin şekilde azalır. Şikayetlerin tamamen kaybolma süresi ince bağlarırsaktaki tahribat derecesi, hastanın yaşı, ve öteki faktörlere gore değişkenlik gösterebilir.
Gluten içeren gıdalardan kaynaklanan, hissedilebilir şikayetler çoğunlukla uzun süreler sonrası hatta kimi zaman yıllar sonrasında kendini gösterir. Diyetin bozulması yahut terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır hastalıklara niçin olabilir.
Çölyak Biorezonans ya da Alternatif Tıp şekilleri ile tedavi edilemez. 2014 yılı itibariyle bilinen, kanıtlanmış tek tedavi yöntemi GLUTENSİZ DİYETTİR.

Diyetin uygulanmasında meydana getirilen ihlal ya da ihmallere rağmen hasta tarafından hissedilebilir şikayetlerin oluşmaması, asla, glutensiz diyetten vazgeçilmesi anlamına gelmez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*